Въведение
Генетичният подбор на животни за бизнес с цел бърз растеж, доведе до много положителни, но и много отрицателни ефекти: – увеличаване на отлагането на мазнини и по-висока честота на метаболични заболявания, физиологически аномалии, скелетни деформации и проблеми с кръвообращението.
Тези недостатъци, както и свързаните с това финансови загуби, доведоха до повишен интерес към техники за природо – съобразен начин на отглеждане. Тези техники увеличават производителността и същевременно минимизират проблемите свързани с растежа.
Съвременните научни изследвания доказаха огромното влияние на светлината върху биологичните процеси в живите организми и потенциала за използване в промишленото отглеждане на животни.
При птиците: Те имат своя специфична чувствителност към светлината и тя е показана на спектралната диаграма. Използвайки доказаното влияние на различните светлинни спектри върху психологическото и физиологическото състояние на птиците, може много успешно да се използват при отглеждане на бройлери и родителски стада. Чрез въздействие със светлина можем да регулираме: – Повишаване на тегло, -Забавяне или ускоряване на полово съзряване, – Намаляване на стрес, -Потискане на канибализма, -Повишаване продуктивността на яйца, -Повишаване оплождащата способност на петлите, -Понижаване разход на храна.
VVVVVV
При чифтокопитните животни: В очната ретина на животните са разположени светлинни рецептори. Облъчени от светлината, те изпращат информация до мозъка а той управлява ензим в епифизичната жлеза, който се използва в синтезата на Melatonin в кръвта. В резултат на този процес, продължителността на деня регулира нивото на Melatonin. От своя страна концентрацията на Melatonin влияе върху производството на някои хормони в кръвта, например хормон /IGF-1/ фактор на растежа -1.
Връзка между Melatonin и жизнения ритъм при животните :
1. Дълъг светлинен период –>Ниско съдържание на Melatonin-> Високо съдържание на хормон /IGF-1/ фактор на растежа-1 –> Стимулиране на растеж и отделяне на мляко.
2. Къс светлинен период – >Високо съдържание на Melatonin- >Ниско съдържание на хормон /IGF-1/ фактор на растежа-1 -> Настройка на организма за релакс.
VVVVVV

Спектрална диаграма на чувствителността на птиците към светлината, съпоставена с тази на човека. Наблюдават се три пика – при 460nm , 550nm и 630nm.

Схема на въздействие на светлината върху добива на мляко при чифтокопитни животни.