Резултати от осветление на животни
Резултати от осветление
След като се запознахме в детайли с научните изследвания в областта на светлинното манипулиране на животните, нашата фирма изпълни два проучвателни проекта. Целта на тези проекти беше да потвърдим на практика резултатите, посочени в научните проекти, част от които представяме в Програми за бройлери, Програми за млечни крави, Програми за млечни овце и Програми за млечни кози.
Програма за светлинно стимулиране на птици порода ROSS 308
На 25,03,2012 година, във фермата за угояване на бройлери с. Горски Сеновец на фирма АГРИКО ЕООД, стартирахме проект за светлинно стимулиране при отглеждане на бройлери щам Ross 308.
За целта беше инсталирана светлинна инсталация в помещението, което престоеше да се зареди с еднодневни пилета.
Програмата за осветление беше повторена от 13,07,2012 година.
В помещението беше инсталирана осветителна система, разработена от фирма ИРА-Д ООД. Осветителната система се състои от LED осветителни тела IR AL 1101 LED BG и блок BM AL IR1101 LED BG за автоматично управление на осветителните режими.
Използваната програма за осветление се състои от последователност на светлинни режими. Тази последователност се съобразява с възрастта на птиците и им въздейства чрез трите основни светлинни фактора:
1 – Дължина на вълната: Използват се две дължини на светлинния спектър. Те имат за цел да развиват имунната система на птиците, изграждане на костно-двигателната система, стимулиране на растеж и производство на протеини и мускулна маса.
2 – Интензитет на светлината: Редуващия се интензитет на светлината се отразява на увеличаване на брутното тегло на птиците, намаляване стреса и агресивността при птиците.
3 – Накъсани светлинни периоди: Подобрява метаболизма и по-пълноценно усвояване на фураж, намаляване заболяванията на краката, намаляване на смъртността.
За анализ на получените резултати, данните от хале №6 се сравняват с резултатите получени в останалите 5 халета. По време на експеримента във всички халета се спазваше еднакъв режим на отглеждане: хранителна програма, вода, влага, температура, ветеринарно медицинско обслужване и др. Птиците в хале №6 бяха осветявани с предложената от нас програма за светлинно въздействие през време на угояването, а в другите халета се използва осветителна система с луминесцентни лампи PL11W. Резултатите са посочени в таблица № 2
Таблица № 1: „Карта на стадото” заснета на 31-я ден:
Първа колона – дата от /6,04 до 26,04,2012/, Втора колона – пореден ден /12-32/, Трета колона – умрели пилета , Четвърта колона – убити пилета
- – През целия период на отглеждане, птиците са спокойни, жизнени и много подвижни. Не се наблюдават болести по краката.
- – Стадото се развива равномерно.
- – Не е наблюдавана агресия между птиците.
- – Смъртността рязко спада от 10-я ден.
В табличен вид са посочени икономическите резултати при използване на осветителното тяло IR1101LED BG в сравнение с наличното ORION PL11W.
- Среден разходна за година относно обслужване на осветителните тела ORION PL11W и IR1101LED BG. При използване на ORIFN PL 11W, разходите са 787,63 лв./година. При използване на IR1101LED BG, разходите са 330,73 лв./година. Съотношение на разходите 2,38 към 1 в полза на IR1101LED BG.
- Пълен разход за обслужване на осветителните тела ORION PL11W и IR1101LED BG . При използване на ORIFN PL 11W, разходите са 15752,62 лв. При използване на IR1101LED BG, разходите са 6614,58 лв. Съотношение на разходите 2,38 към 1 в полза на IR1101LED BG.
- Пълен разход на електроенергия за целия период на експлоатация на осветителните тела ORION PL11W и IR1101LED BG. При използване на ORIFN PL 11W, разходите са 10438,27 лв. При използване на IR1101LED BG, разходите са 2967,59 лв. Съотношение на разходите 3,52 към 1 в полза на IR1101LED BG.
Програма за осветление на млечни крави, с цел стимулиране добива на мляко.
На 01,10,2012 година, във ферма „Румкомилк ЕООД” с. Драгор община Пазарджик, беше стартирана програма за осветление на млечни крави порода Холщайн, с цел повишаване производството на мляко. За целта, в хале № 2 на фермата беше инсталирана осветителна система разработена от ИРА-Д ООД за осветление на крави. В съседство на хале №2 се намира хале №1, в което има също млечни крави от порода Холщайн, но там се използва не професионална осветителна система.
Целта на проекта е да сравни получените резултати в двете халета и да анализира икономическия ефект от осветителната програма.
През целия период на проекта, за всички крави от двете халета се спазва еднакъв режим на хранене и поене, режим на дневна разходка и ветеринарно обслужване.
В хале №2 беше инсталирана осветителна система, разработена от фирма ИРА-Д ООД. Осветителната система се състои от LED осветителни тела IR AL 121 LED R и блок BM AL IR121 LED R за автоматично управление на светлинните режими.
Използваната програма за осветление се състои от последователност на светлинни режими. Тази последователност се съобразява с възрастта на кравите, техния млечен или сух период, оплоденост и др.:
1. Фото период: В зависимост от възрастта, сух или млечен период, оплоденост на кравите, се избира дължината на фото периода / светла и тъмна част от денонощието /.
2. Интензитет на светлината: Интензитета на светлината се изчислява в такива стойности, че светлия период да се възприема от кравите като ден а тъмния като нощ.
3. Спектър на светлината: Програмата работи с два специално избрани спектъра на светлината, бял и червен.
Белия спектър стимулира в кравите процеса на отделяне на мляко а червения подготвя кравите към нощна почивка, отпускане и пълно възстановяване на организма.
1 – През целия период на проекта, кравите възприемаха спокойно допълнителната светлина.
2 – Нощния червен режим ги предразполага към почивка и това се отразява на тяхното пълноценно възстановяване.
3 – Осветените крави увеличиха добива на мляко спрямо не осветените крави със стойности показани в таблицата и графиката по долу.
4 – Не се наблюдава разлика в качеството на млякото при осветените крави.
В таблицата е посочена разликата на среден добив на мляко от крава за седмица в осветеното хале №2, спрямо среден добив на мляко от крава в хале №1 с не професионално осветление. Периода на наблюдение и анализ на резултатите е от месец Октомври до месец Декември 2012 година.
Забележка: Поредни седмици 10 и 11 имаха много облачни дни. Това се отрази върху разликата на получената допълнително светлина и съответно в добива на мляко, което достигна до над 5 литра. В последствие разликата се стабилизира около 3-4 литра.
В приложените таблицата и диаграмата са посочени разликите в получените резултати от добив на мляко в двете халета по седмици. Резултатите ни бяха предоставени от собственика на фермата.