Въведение
Генетичният подбор на животни за бизнес с цел бърз растеж, доведе до много положителни, но и много отрицателни ефекти: – увеличаване на отлагането на мазнини и по-висока честота на метаболични заболявания, физиологически аномалии, скелетни деформации и проблеми с кръвообращението.
Тези недостатъци, както и свързаните с това финансови загуби, доведоха до повишен интерес към техники за природо – съобразен начин на отглеждане. Тези техники увеличават производителността и същевременно минимизират проблемите свързани с растежа.
Съвременните научни изследвания доказаха огромното влияние на светлината върху биологичните процеси в живите организми и потенциала за използване в промишленото отглеждане на животни. Важно е да отбележим, че нашите съвети относно осветлението за помещения за животни винаги вземат предвид следните фактори: • Научна основа; • Хуманно отношение към животните; • Издръжливост; • Практически опит.
Птиците имат своя специфична чувствителност към светлината и тя е показана на спектралната диаграма.
Спектрална диаграма на чувствителността на птиците към светлината, съпоставена с тази на човека.
Наблюдават се три пика – при 460nm , 550nm и 630nm. При 460nm птиците виждат до 14 пъти по-добре от хората. За птиците 10lx в този спектър се равнява на 140lx дневна светлина при хората. При 630nm птиците виждат до 4 пъти по-добре от хората .
Влиянието на различните светлинни спектри върху психологическото и физиологическото състояние на птиците, може много успешно да се използват при отглеждане на бройлери и родителски стада. Чрез въздействие със дозирана синя, зелена, червена, жълта и бяла светлина можем да регулираме: – Повишаване на тегло, –Забавяне или ускоряване на полово съзряване, – Намаляване на стрес, –Потискане на канибализма, –Повишаване продуктивността на яйца, -Повишаване оплождащата способност на петлите, -Понижаване разход на храна, – Подобряване имунна и костно-двигателна система.
В очната ретина на животните са разположени светлинни рецептори. Облъчени от светлината, те изпращат информация до мозъка а той управлява ензим в епифизичната жлеза, който се използва в синтезата на Melatonin в кръвта. В резултат на този процес, продължителността на деня регулира нивото на Melatonin. От своя страна концентрацията на Melatonin влияе върху производството на някои хормони в кръвта, например хормон /IGF-1/ фактор на растежа -1.
Връзка между Melatonin и жизнения ритъм при животните :
1. Дълъг светлинен период –>Ниско съдържание на Melatonin-> Високо съдържание на хормон /IGF-1/ фактор на растежа-1 –> Стимулиране на растеж и отделяне на мляко. Повишаване добива на мляко до 15%.
2. Къс светлинен период – >Високо съдържание на Melatonin- >Ниско съдържание на хормон /IGF-1/ фактор на растежа-1 -> Настройка на организма за релакс.
Илюстрация на цветно виждане при човек и чифтокопитни животни. Човек вижда в трите основни цвята и техните производни. Чифтокопитните животни виждат в два основни цвята и техните производни. Това е илюстрирано на схемата. Изхождайки от цветното виждане на чифтокопитните животни, използваме бяла светлина за дневна светлина и червена за нощна светлина. Червената светлина помага на животните да се чувстват както в природата – под лунна светлина. Това намалява стреса на животните през нощта.
Подходящото осветление на животните може да доведе до • До 15% повече мляко • Подобрена плодовитост • По-добро откриване на еструс • По-къси интервали на отелване • По-добро откриване на заболявания
Осветлението, свързано с продължителността на деня, оказва значително влияние върху млечността и плодовитостта на кози и овце. Когато е тъмно, в мозъка се произвежда повече мелатонин. Този „хормон на съня“ играе важна роля в производството на хормони на растежа и инхибирането на хормона инсулин.
Удължено доене: Режим на осветяване от 16 часа светлина при минимален интензитет от 200 лукса, последван от 8-часов период на тъмнина, може да удължи периода на кърмене. Симулирането на дълги дни в халета за кози и овце е важен фактор за поддържане на „постоянна лактация“. Някои предимства на тези техники са: • Непрекъснато, целогодишно производство на мляко • По-малка вероятност от продължителна млечна треска • По-малко плодовити животни остават не продуктивни.
Червено осветление: Изследванията показват, че помещението трябва да е тъмно най-малко 4 часа на ден (осветеност до около 3 лукса) . При проверка на животните през нощта червеното осветление осигурява достатъчна видимост и не пречи на почивката на животните.
Спектрална чувствителност на крави, овце и кози. Наблюдава се рязко спадане на светлинната чувствителност след 500nm.
Бременни свине майки: При свинете майки доброто осветление може да стимулира еструса. Свинете майки се размножават сезонно, а не целогодишно. Те естествено влизат в еструса през пролетта. Кратките тъмни дни забавят този процес. Светлинният режим може да удължи по-късите дни от годината. Препоръчва се поддържане на минимум 150 лукса за 16-18 часа, последвано от 8-6 часа тъмнина.
Свине майки и прасенца: Помещението за опрасване се нуждае от 16 часа светлина, последвани от 8-часов период на тъмнина. При прасищите се свине майки е важно да се стимулира растежа на прасенцата. Ако периодите на светлина са дълги, прасенцата имат повече възможност да бозаят, така че количеството консумирано мляко се увеличава. Следователно доброто осветление води до по-добър растеж на прасенцата. Освен това подобрява шансовете за оцеляване на по-слабите прасенца. На диаграмата : Почасово средно ниво (средно ± SEM) в секрецията на пролактин в овариектомирани
свине о- о юли( горе); о – о декември( долу ).
Свине за угояване : Изследванията показват, че осветлението в помещенията за отглеждане на добитък е много важно средство за увеличаване на приема на храна от прасетата за угояване, което означава, че прасетата достигат крайното си тегло по-бързо. Това може да се постигне с ниво на осветеност от 100 лукса. Доброто ниво на светлина също така гарантира, че животновъдът може да работи ефективно.